Jwa85100
Jwa85100 Jwa85100
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

Nick spends 12$ to buy 16 oranges. How much does Nick snap per orange
A. $0.25
B.$0.75
C.$1.33
D.$4.00

Respuesta :

ADVENTUROUSBOY
ADVENTUROUSBOY ADVENTUROUSBOY
  • 02-02-2021

Answer:

B. 0.75

Step-by-step explanation:

hope it will help u

plz follow me

Answer Link
elracke
elracke elracke
  • 02-02-2021

Answer:

0.75

Step-by-step explanation:

12=16

divide

6=8

divide

3=4

divide

1.5=2

divide

0.75=1

Make sure to check your work!

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following best describes solids? A. Solids are low in density and compressible. B. Solids are high in density and compressible. C. Solids are low i
Which of the following is NOT a true statement about feminists? A. They fought for women to have the same rights as men. B. They believed that women are the eq
After Middle Eastern lands were partitioned between European countries, France was placed in charge of which region? a. Iraq b. Syria c. Jordan d. Palestine
Which of the following seas does not surround Greece? a. Adriatic Sea c. Mediterranean Sea b. Ionian Sea d. Aegean Sea
What 7.3087 rounded to the nearest thouaanth
$1348 deposited at an interest rate of 2.5% for 18 months
The first step to planning a child care center is to a. determine the nature of the need for child care facilities in your community. b. develop your program
A kingdom is a level of classification that contains a few closely related species. a. True b. False
Thermal expansion or thermal contraction would be most noticeable in which of the following? A. Hot car seat B. Concrete in a sidewalk C. Air inside a balloon D
how do I make 3.0035 into a fraction?