irantheother123 irantheother123
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

Two pounds of grapes cost $6.

Complete the table showing the price of different amounts of grapes at this rate.

grapes (pounds) price (dollars

2 6

1

1

Respuesta :

reichs
reichs reichs
  • 02-02-2021

Answer:

1 3

Step-by-step explanation:

divide 2 by 1 and u get 1

divide 6 by 2 and u get 1

Answer Link

Otras preguntas

Examine the usage of the words bequeath and posterity in this excerpt from thomas paines's common sense. the complete sentences that follow.
Elle is pushing a box of mass 7.0 kilograms with the force of 25 newtons. If the force of friction is 2.6 newtons, what is the value of acceleration of the
chef alonso wants each serving of the dish to include 1/2 pound of chicken. how many 1/2 pound servongs does this recipe make?
Work out the area of a triangle of bass 12 cm and height 7 cm
What did many people in the North believe after the Supreme Court’s ruling in the Scott v. Sandford case?
Following a vote on a bill in the Arizona State Senate, each of the following scenarios could be true, EXCEPT: A. The bill passes in the Senate and moves to the
what is one difference between primary and secondary succession
Which must be the same when comparing 1 mol of oxygen gas, O2, with 1 mol of carbon monoxide gas, CO?
Luke can read 4 pages in 1 minute. Write the ordered pair for Luke reading 0,1,2 and 3 minutes
what does dominance refer to in genetics