alytzyy8 alytzyy8
  • 03-02-2021
  • Mathematics
contestada

Lori purchased 3 lbs of chicken for $3.87. How much did she pay per pound of chicken.

Respuesta :

Aboveblue03
Aboveblue03 Aboveblue03
  • 03-02-2021

Answer: $ 1.29

Step-by-step explanation: 3.87 / 3 = per pound price

Answer Link
mayparke65
mayparke65 mayparke65
  • 03-02-2021

Answer:

$1.29 per pound

Step-by-step explanation:

You have to divide $3.87 by 3

(Sorry if that is not a good enough explanation)

Answer Link

Otras preguntas

Please help with the answer file attatched
When a data point on a control chart falls above the upper control limit, the process being measured is exhibiting what type of characteristic
While shopping for clothes, Daniel spent $32 less than 2 times what Jaclyn spent. Daniel Spent $24. Write and solve an equation to find how much money Jaclyn sp
You and your friend enjoy riding your bicycles. Today is a beautiful sunny day, so the two of you are taking a long ride out in the country side. Leaving your h
What is the equation of this trend line?Enter your answers by filling in the boxes.K = _ J + _
The great war ushered in significant changes to the political borders within europe. Evaluate the following two maps, which depict europe in 1914 and europe in
Help help math math math
Mason found out that in order to be on the football team he has to be able to run 1 mile in 7 minutes. Mason computed this time, and found that he would need to
How is computer science impacting entertainment, economics, politics or art?
What percent of the world's energy comes from coal?