bgonz043
bgonz043 bgonz043
  • 03-02-2021
  • Mathematics
contestada

Mrs. Perez paid $6.60 for a dozen cupcakes. What is the unit cost for each cupcake?

Mrs Perez paid 660 for a dozen cupcakes What is the unit cost for each cupcake class=

Respuesta :

allisontrantwo allisontrantwo
  • 03-02-2021
The unit cost is $0.55. $0.55 x 12 (a dozen) = $6.60
Answer Link
avijoe538 avijoe538
  • 03-02-2021

Answer:

$1.82

Step-by-step explanation:

6.60/12 cupcakes=x/1 cupcake

6.60*1=12x

6.60=12x

12/6.60=x

x=1.82

$1.82

Answer Link

Otras preguntas

62. Triangle ABC has vertices as shown. What is the area of the triangle? A. √72 square units B. 12 square units C. √288 square units D. 24 square units A(1,4)
Can someone help me out with this question fast!?!?!
How are you feeling today
2+2 Im graduated, so my points are up for grabs cause I’ll never use them
what are your priorities? projects?​
hi folllow me at talfishmanfanpage09
Charlie took a nap. He fell asleep at 11:25 AM and he woke up at 3:12 PM. How long did he sleep?
85 POINTS!!!!!! Describe the graph of y = -|x + 4| - 5. 9(For 85 points it should at least be a sentence or two)
Identify explicit formula for the sequence 3, 6, 9, 12, 15, ...
Governments collect taxes to