strawberrymilkisgood
strawberrymilkisgood strawberrymilkisgood
  • 04-02-2021
  • Mathematics
contestada

grita buys a 50 pounds of dog food for 30$ and 28 pounds of cat food for 18.20$. Which costs less per pound?

Respuesta :

etrausch etrausch
  • 04-02-2021

Answer:

cat food ∑

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Dakota has $5.38 in her savings a count. Each week she adds $2.93. How much money does Dakota have after 5 weeks? After N weeks?
On Saturday, 12 friends go ice skating. Altogether, they pay $83.40 for admission. They share the cost equally. How much does each person pay
protection for individual rights in U.S society reflects the idea that all people have
15 oranges were purchased. Cost per orange: $0.45 c = total cost of oranges Which equation shows the total cost of oranges?
What is 10 plus 10. what is 456 plus 543.?
What is 7 - 5x + 1 for identity the terms like terms, coefficient, and constants
A rate that describes how much smaller or larger the scale drawing is than the real object
Rachel's hair grows 3.5 inches in 6 months. How much would you expect Rachel's hair to grow in 2 years.
among Canada’s aboriginal peoples, there are over 600 recognized tribes that speak over 30 different languages. true or false ?
Tojo, the Japanese military leader and prime minster, persuaded the emperor to do what? invade China invade French Indo China attack the U.S. make a pact with H