isabelanders32 isabelanders32
  • 04-02-2021
  • Mathematics
contestada

When 6 pounds of coffee cost $4.68, how much will 3 1/2 pounds cost?

Respuesta :

yamanm1105
yamanm1105 yamanm1105
  • 04-02-2021

Answer:

2.73

Step-by-step explanation:

Have a great day! I just put it down to cost per pound and and then multiplied by 3 1/2 and got the answer. :)

Answer Link
heyyoitssushi
heyyoitssushi heyyoitssushi
  • 04-02-2021

Answer:

$4.48

Step-by-step explanation:

6/4.68 = 1.28205128205 = 1.28

3 1/2 x 1.28 =

3.5 x 1.28 = 4.48 =

$4.48

Answer Link

Otras preguntas

The entire ride takes about twenty minutes.
what is the value for k (2x + k)(x - 2k) = 2x^2 + 9x - 18
What is the effect of the author’s use of foreshadowing in “Secret in Slovakia
G:2(g-h)=b 4 solve the soulition
In act 3, scene ii of julius Caesar. Why does brutus say he had to kill caesar
A(n) __________ is money set aside by formal action for a specific use. appropriation casework bill constituent
Imagine you are writing a travel narrative. Which of the following would not be appropriate to include in your travel narrative? A. information about the social
which term best describes a major arc of a circle that has the same starting and ending point A.Circumfrence B.Diameter C.Radius D.Chord
1+10×2 how would you do this and with what property
Mr turkowski bought 4 box