arelygarcia2
arelygarcia2 arelygarcia2
  • 04-02-2021
  • Mathematics
contestada

Shawna needs a new bed pillow. One store
was selling TWO pillows for $19.00. How
much would Shawna pay for ONE pillow?

Respuesta :

fionachambers89
fionachambers89 fionachambers89
  • 04-02-2021

Answer:

$9.5

Step-by-step explanation:

All you have to do is divide 19 by 2 to get the cost of one pillow. I hope this helps :)

Answer Link
MESSUTUDIENICE MESSUTUDIENICE
  • 04-02-2021

Answer:

$9.50

Step-by-step explanation:

P is Pillows

2P=$19.00

divide by 2 in both sides

P=$9.50

so 1 pillow costs $9.50

Answer Link

Otras preguntas

what is the word suppose to be.. its not multiple choice Tú ______ el sol en la playa
In this triangle, what is the value of x? Enter your answer, rounded to the nearest tenth, in the box. x =
In most materials, as heat energy is absorbed, density
the temperature of a ___ animal changes with the temperature of the surroundings​
3. What was a result of the English Bill of Rights?
2x-15/x+9 Would be unidentified
Llena el espacio con la palabra correcta.El museoa0 tieneMartefactos precolombinos,​
(03.02 LC)Which of the following correctly describes the Law of Conservation of Energy? Energy can be created but cannot be destroyed. Energy cannot be create
Ammonium carbonate and iron(iii) nitrate are combined, solid iron(iii) carbonate and a solution of ammonium nitrate are formed. the net ionic equation for this
x-2y+3z=-2 6x+2y+z=-48 x+4y+3z=-38