Alehandro Alehandro
  • 12-02-2021
  • Mathematics
contestada

A home improvement store advertises 60 square feet of flooring for $287.00 including an $80.00 installation fee. How much does each square foot of flooring cost?

Respuesta :

debmc7
debmc7 debmc7
  • 12-02-2021
$287-80 for installation leaves $207 for flooring cost
207/60 = $3.44/square foot
Answer Link

Otras preguntas

which value correctly represents the number that is 10 times as great as five hundred eighty-one thousandths?
how many ten thousands equal 400,000
What is 7/6 in simplest. Form
the difference between the square roots of a number is 30. What is the number?
value mart is having a back to school sale on pencils a pack of 30 sells for 7.97 whereas a 12 pack brand cost for 4.77 which is better to buy and please explai
What is 100,203 in expanded form
Solve for w: P=2L+2W
Alejandra has five hair ribbons measuring 8,13,11,9, and 13 inches long what is the median length of the ribbons
A chunk of paraffin (wax) has a mass of 50.4 grams and a volume of 57.9 cm3. What is the density of paraffin?
2 tens 3 tenths 1 thousandths greater or less than 20.31