sharniseplus1 sharniseplus1
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

The price of a 36 pack of chips is $5.40, what is the price of
one bag of chips?

Respuesta :

fewter3t4wtw fewter3t4wtw
  • 01-03-2021

Answer:

15 cents

Step-by-step explanation:

5.40/36 = .15

Answer Link
thegenius10
thegenius10 thegenius10
  • 01-03-2021

Answer:

15 cents

Step-by-step explanation:

5.40÷36=15 cents

hope it helps

Answer Link

Otras preguntas

What was Jing-Mei mother's attitude towards schoolwork, competition, music lessons, and tv. What is Jing-Mei's attitude toward schoolwork, competition, music le
Some please help.The great Gatsby
WILL MARK BRAINLIEST!!! HELP!​
Sachi drives to school every morning. What should Sachi stop doing once she starts driving her vehicle? texting her friends checking her surroundings using turn
Which word most accurately sums up the Baroque artistic trend? orderly man religion ornament
Do Annelids have segmentation? Need to know ASAP!!! WILL MARK BRAINLIEST!!!
The process in which the plant absorbs carbon dioxide and converts it into products with the aid of hydrogen is referred to as what part of photosynthesis?
Give an example of a formal social sanction.
Carbon dioxide enters an adiabatic nozzle steadily at 1 MPa, 530 oC, and mass flow rate of 5,227 kg/h and exits the system at 102 kPa and 427 m/s. Considering t
The study of statistics can be defined as: Multiple Choice the language of data. the art and science of getting information from data. the study of collectin