hkssws8h4r hkssws8h4r
  • 02-03-2021
  • Mathematics
contestada

A kilogram of cheese costs 13.50. Megan buys a piece for 2.49. What is the mass of the cheese

Respuesta :

katerinemna18 katerinemna18
  • 02-03-2021

Answer:

184.44 g

Step-by-step explanation:

1kg=13.50

x= 2.49

You have to do a rule of three, so x=184.44

Answer Link

Otras preguntas

Someone pls help: Find the slope of the line described by 3y = x + 6. Thanks! I will give brainiest
In the general adaption syndrome when dealing with an illness, which stage involves the manufacture of protective hormones and fighting off the infection
Need help again... :>(using this as an excuse to give out brainliest :P)
WILL GIVE BRAINLIEST Examine the table, which represents a linear function. Input (x) Output (y) −5 18 −3 23 −1 28 1 33 What is the rate of change of the functi
I got this answer is it correct?
Fossil fuels are a ______ resource because it would take too long to form new supplies. polluting nonrenewable damaging renewable
Correct the problem with the reflexive verb in each sentence don’t change the verb tense
How does the scene with the injured dog contribute to the development of the theme of the story.
problem referred below
All these are returnless fuel systems EXCEPT ?