keel7217 keel7217
  • 02-03-2021
  • Mathematics
contestada

Amy saves $4 each week.After6weeks she spends all of the money she saved on 3 items each item cost the same amount.How much dose each item cost

Respuesta :

info99 info99
  • 02-03-2021

Answer:

8

Step-by-step explanation: 4 Dollars a Week x 6 Weeks

24 On 3 Items

They cost the same.

24/3

8

Answer Link
TheJay05 TheJay05
  • 02-03-2021

Answer: $8

Step-by-step explanation:

4x6=24

24/3=8

Answer Link

Otras preguntas

Elephants diet reactants and products
________ information systems are supposed to improve care by using computers to manage charting, staff scheduling, and the integration of clinical information.
297,060 + 0.0004839 = Answer in Scientific Notation
if it took 6.5 seconds traveling at 4 m/s how many meters were traveled?
Can skmebodynheop me with this it’s science.
what are 2 examples of ethical research behaviour?
What are five words that can be used to name proteins,lipids,carbohydrates and nucleus acids collectively
What are the coordinates of the point that divides the segment into a 3:2 ratio?
what makes a star produce energy
Is the value of the first 5 ten times as great as the value of the second 5 in 5,045