ann4358 ann4358
  • 02-03-2021
  • Mathematics
contestada

How much will 9 pencils cost if 6 pencils cost $1.68?

Respuesta :

vyronicaducat
vyronicaducat vyronicaducat
  • 02-03-2021

Answer:

$2.52

Step-by-step explanation:

1.68/ 6 = $0.28 each pencil

0.28 x 9 = $2.52

Answer Link

Otras preguntas

Solve the equation -10 + 3x + 5x = -56 ? ??
Emma uses a 250 meter roll of crepe paper to make streamers. How many dekameters of creme paper does emma use?
How did i travel irf i went from nyc to tren ton a distance of90 miles at45 miles per hour how long did it take
how do i find the angles on a kite?
what is 15/24 in simplest form
Which sentence has two antecedents and one pronoun? Laurie likes to bake in her new oven. Cody and Aleena sold their car. My school does not have an October
what are 2 points on the graph for 6x-5y=25
one-third of the fish in Liam's fish tank were added today. Half of the other fish were a gift to Liam last week. the other 9 came from Liam's old fish tank.
Why did the American public mostly oppose joining the League of Nations after WWI?
who fought against each other in the crusades?