charwil1409 charwil1409
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

A package of 8 count batteries costs $6.16. A package of 20-count AA BATTERIES COSTS $15.20.

Respuesta :

diamondtate01
diamondtate01 diamondtate01
  • 03-03-2021
The unit price of the 20 pack is $0.79 and the unit price for the 8 pack is $0.80.

Simply Take the price of the pack of batteries divided by the number within the pack.
$6.40 / 8 == $0.80
$15.80 / 20 == $0.79
Answer Link

Otras preguntas

Taking a college course and receiving both high school and college credit is called:. . a. ib courses . b. ap courses . c. dual enrollment . d. advanced cou
What is 25.1 divided by 8 round to?
HELPPP Gravity is a force between any two objects with mass. Why doesn't a person feel a gravitational force between him/herself and another person? A) A perso
a builder buys 24.5 acres of land to develop a new community of homes and parks the builder plans to use 0.25 of the land and park how many acres will he use fo
Carlotta is making blue and orange necklaces in several lengths. For each necklace, her ratio of blue beads to orange beads is 3 to 2. How many orange beads wil
The area of a rectangular room is 750 square feet. the width of the room is 5 feet less than the length of the room. which equations can be used to solve for y,
The Supreme Court decision most closely associated with the Trail of Tears is Worcester v. Georgia but why?
What is groundwater erosion?
how organisms could be harmed by high levels of salt from roadways, and expressing your opinion about whether it should continue and why.
How did the Age of Reform shape American literature?