jgunt2612 jgunt2612
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

Jill and Erica make 4 gallons of lemonade for their lemonade stand. If they charge $2.00 per quart, how much money will they make if they sell it all?

Respuesta :

JimenaFlores448 JimenaFlores448
  • 03-03-2021

Answer:

They will have 32 dollars

Step-by-step explanation:

4 Gallons are 16qt

Sooo....

Multiply 16*2.00=32.00

Answer Link

Otras preguntas

What number is 1/10 the value of 237
write using exponents (-2)(-2)(-2)(-2)(-2)
What ordered pair describes the location of point P?
which fraction is equivalent to 9/13
A town recreation hall needs to build a ramp
True or false, The Phoenicians spread their culture by conquering weak empires on the western edge of the Fertile Crescent.
Which verb form correctly completes the following sentence? Que'___(tu) en el almacen? A.compramos B.comprasteis C.compraste D.compro
A teacher had 24 red pen.if the ratio of red pens to blue pens she owned was 8:7, how many pens did she have total
Which philosopher believed both empirical methods and theory should be used to understand the mind and body? A. Bacon B. Descartes C. Kant D. Locke
Donne la definition de ces mots: un parc national,l'ecologie,l'environnement,une reserve naturrelle