mykellmiles11099 mykellmiles11099
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

Stephanie spent $96 on trash cans. If each trash can cost $24, which equation will tell you how many trash cans Stephanie bought?

Respuesta :

emileesellen
emileesellen emileesellen
  • 03-03-2021

Answer:

$96 divided by $24 = 4

Step-by-step explanation:

Hope this helps :D

Answer Link
rcsmlove17 rcsmlove17
  • 03-03-2021

Answer : 96 divided by 24 = 4

Step-by-step explanation:

24 x 4 = 96

Answer Link

Otras preguntas

ii. FILL IN THE BLANKFILL IN THE BLANK BY USING SUITABLE WORDS:1. In electron dot structure, the dot represent ................. electrons.2. Ionic compounds ar
What is 800divided by the a times the 9 3 times?
Issue: Many Americans bought British goods because they were higher quality and had a lower price than goods made in the United States. 2. Issue: Issue: Conflic
Find the volume of the sphere. Either enter an exact answer in terms of pi or use 3.14 for pi and round your final answer to the nearest hundredth radius=8
Rearrange 4x+2y=8 to make y the subject.
Giving brainliest :D (show steps in a simple way ty!)
A skateboarder leaves a 12-foot tall ramp with an initial vertical velocity of 8 feet per sen function f(h) = -8t² +8t + 12 represents the height, h, in feet of
How do you find the rhyme scheme of a song
The sum of three consecutive even numbers is 48. Find the three numbers​
Carl is having a party. Each cake serves 4 people. Does this situation represent a proportional relationship?