frankscm310
frankscm310 frankscm310
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

1. Four muffins cost $12. Which model shows how to find the cost per muffin?​

1 Four muffins cost 12 Which model shows how to find the cost per muffin class=

Respuesta :

xxsunshine2008xx
xxsunshine2008xx xxsunshine2008xx
  • 03-03-2021

Answer:

C.

Step-by-step explanation:

This is your answer because on the "dollars" row, there are 12 squares, just like there are $12 and on "muffins" there are four squares just like there are 4 muffins.

Answer Link

Otras preguntas

10 exponent negative 9 divided by 10 exponent negative 3
Which of the following statements regarding vitamins is true? A. Adults don't need to take vitamins or minerals because they're fully grown. B. Your environment
between what pair of numbers is the product of 289 and 7
Which most resembles a scientific model? A. computer keyboard B. computer hardware C. computer game D. computer mouse
Reducing the volume of a contained gas by one third, while holding temperature constant, causes pressure to A. be decreased by two thirds. B. be increased by tw
Which of these statements about Buddhism is true? A. In India, Buddhists accepted the Hindu caste system B. Buddhism remains a dominant religion in present-day
The greatest fear of the rulers of the Austria Hungarian empire was that
factorise :12(x²+7)²-8(x²+7)(2x-1)-15(2x-1)²
A number is k units to the left of 0 on the number line . Describe the location of its opposite
Which type of law governs the relationship between private individuals or companies?