TheRipper TheRipper
  • 01-12-2016
  • Mathematics
contestada

the cost of 2.5 pounds of cheese is $6.50 what is the cost for 1 pound of cheese?

Respuesta :

xman7373
xman7373 xman7373
  • 01-12-2016
Let's make this word problem an equation.
x represents price for one pound of cheese.
2.5x=6.5
/2.5  /2.5
x= 2.6
It costs $2.60 for one pound of cheese.
Answer Link

Otras preguntas

1800 divided by 25 show work
In "The Deadliest Tsunami in History" the cause of the Indian Ocean tsunami was 1.a rupture 2.an unintended explosion in Japan 3. a tornado off the coast of Sum
2.8% as a fraction in simplest form
Which sentence explains why polygon ABCDEFGH is congruent to polygon MNOPQRST?
which is more flexible, orthodoxy or dogma?
What issue did the Democrats use to defeat the Populists?
Which is a warning sign that someone needs the help of a mental health professional?
Help with the question on top and explain please
The length of the hypotenuse, line segment AC, in right triangle ABC is 25 cm. The length of line segment BC is 15 cm.
In 1800, the only two societies in Southeast Asia that were under European rule were