pablodiablo98 pablodiablo98
  • 03-09-2021
  • Mathematics
contestada

A 500 g bag of rice costs $0.64.A 2 kg bag of the same rice costs $2.65.
Which bag is better value for money?

Respuesta :

cutekitty008
cutekitty008 cutekitty008
  • 03-09-2021
2kg bag is better as it only cost 0.4125 for 500g
Answer Link

Otras preguntas

MULTIPLE CHOICE PLEASE HELP FAST!!!!!!!in one study it was found that the correlation coefficient between two variables is -0.32. which statement is true? A. Th
After contact with the Europeans in the 1500s millions of native people Did what
chicken nuggets or chicken tenders?
there are 100 elephants if u ad 2 more and add another 2 more how much will u get
How many moles of each element 19.5g platinum
What helped Ghana become an important empire?
Which sentence correctly identifies an adverb clause? the parenthesis are the phrase () Does the boy (whose kite we borrowed) live in the cottage across the str
I just need someone to explain what this question means.... I am confused. Just tell me and i can answer it probably. What is the consensus (majority) on the pr
Franko's pizza is selling their pizzas 35% cheaper than usual. if a pizza normally costs $12.00, how much is it now?
what are four kinds of music that the south is known for in the United States