daphneirisalmonte daphneirisalmonte
  • 12-09-2021
  • Mathematics
contestada

Express $15 for 10 gallons as a unit rate.

Respuesta :

OverpoweredNoob
OverpoweredNoob OverpoweredNoob
  • 12-09-2021

Answer:

$1.5 per gallon

Step-by-step explanation:

$15 / 10 gallons = $1.5 per gallon

Answer Link

Otras preguntas

Which of these writers influenced Jane Austen’s work? Samuel Johnson John Milton Charlotte Bronte John Keats NextReset
Which of the following must be addressed to improve agriculture in the Middle East? Attracting more skilled workers to the agricultural sector Improving the use
Simplify fully 4x + 3y -2 + 2x - 8y -6
Please select the word from the list that best fits the definition Occurs when all forces acting on an object cancel out, and there is no movement
Many cities have to deal with icy roads during the winter. To fix the problem, city workers pour salt onto the roads. Which rule about the physical world are th
Social security was created during the Great Depression of the 1950s. true or false? i feel it is TRUE..
In this speech Roosevelt is advising journalists to write honestly and not always muckrake. Which phrase makes it clear that Roosevelt is aiming his argument at
There are leaders in all areas of society. True or false
What characterizes a cold glacier?
you are expected to do a presentation of you business plan to a group of potential investors .explain how you would respond to question in a non aggressive and