britt3248 britt3248
  • 01-10-2021
  • Mathematics
contestada

Susan bought 15 pounds of flour for 6 dollars how many pounds of flour did per dollar

Respuesta :

GibberishCat
GibberishCat GibberishCat
  • 04-10-2021

Answer:

2.5

Step-by-step explanation:

divide to find unit rate

15/6=2.5

Answer Link

Otras preguntas

what were the main causes of the 'reign of terror'
does anyone have the clear quality of this picture!?!?!?!?!
through: (-5,-4) parallel to y= 7/5x m-3
The sum of sum of two numbers is 39 and their difference is 5. What is the larger number?
5. What were the risks involved in tenant farming and share cropping?
I already know the error (and it was correct).all I need to know is what the value of mV is? Please show all work on how you got your answer
To best understand any part of a writing assignment, it is crucial for the writer to
What is the slope of a line that is perpendicular to the line 2x - 7y = -37 ?
Where and when did the Russian Revolution took place?
What’s the value of x