aniyahmartin233 aniyahmartin233
  • 03-10-2021
  • Mathematics
contestada

A case of garlic cost $26 per 30 pounds how much does the garlic cost per ounce?

Respuesta :

dchoo333
dchoo333 dchoo333
  • 03-10-2021

Answer:

$0.05417, or around 5 cents

Step-by-step explanation:

There are 16 ounces in a pound. There are 480 ounces in 30 pounds.

26 / 480 = [tex]\frac{13}{240}[/tex] or 0.05416666667

Round to 5 decimal places, 0.05417

Answer Link

Otras preguntas

Why did the Islamic Empires begin to decline? A. Annexing too much land at once B. Infighting and weak governments C. The impact of
. Read the sentence. When I taste something warm, I feel comfortable. What is the linking verb?
which of the following is the inverse y=3x
a red flower and a white flower produce a pink offspring. what condition explains this phenomenon?
there are 40 entries in the science fair. How many ways can they finish in first, second, and third place?
When doing a close reading, what is involved in the process of annotating a text?
while remodeling the house, you have 3 choices of paint color, 4 choices of carpet color. And 5 choices of furniture style. How many different groupings will yo
please help me I will give you brainliest
In which case did the u.s. supreme court prohibit application of the death penalty on those under age 18 at the time the crime occurred?
A diagonal of a parallelogram is 50 inches long and makes angles of 37.1° and 49.2° with the sides. Solve for the longest side of the parallelogram.