medjinacothias1
medjinacothias1 medjinacothias1
  • 02-12-2021
  • Mathematics
contestada

A store has apples on sale for $28.00 for 8 pounds. If an apple is approximately 5 ounces, how many apples can you buy for $112.00? Complete the explanation.

Respuesta :

rose9374
rose9374 rose9374
  • 03-12-2021

Answer

101 apples

Step-by-step explanation:

8 lbs x 16 oz = 128 oz

$28 / 128 oz = 22¢ per oz

$112 / 0.22¢ = 509 oz

509 oz / 5 oz = 101.8 apples

Answer Link

Otras preguntas

why are many ecological phenomena difficult to study
Select the most reasonable estimated answer. 748.36 – 297.78 a. 300 b. 350 c. 400 d. 450
Which pure substance can be classified as an element? -H2 -NO3 -NaCl -H2SO4
What makes a hypothesis testable
S= 2( lw + lh + wh) Solve for w Please show your work
Solve. –30 = 6z a. –5 b. –6 c. –24 d. –180
Write the number 307 as a sum of hundreds tens and ones
who were the first practicing muslims
What is 324,650 rounded to the nearest thousands
What is 230 in scientific notation