jennylynn0731 jennylynn0731
  • 02-01-2022
  • Mathematics
contestada

The cost for a pack of 25 pens is4 .75
Find the unit price in dollars per pen.
If necessary, round your answer to the nearest cent.

Respuesta :

hypelearner
hypelearner hypelearner
  • 02-01-2022

Answer:

0.20

Step-by-step explanation:

4.75 divide by 25 = 0.19

then 0.19 rounds to 0.20

Answer Link

Otras preguntas

The French Revolution began less than two decades after the American Revolution. In many ways, the American experience was an inspiration for the citizens of Fr
At the Casablanca Conference, Allied leaders ___. signed an agreement to share military technology decided to launch an invasion of southern France agreed to ac
What is the the story about in the movie freedom writers be very detailed.
Who said this in Of Pride & Prejudice, and what type of irony does it show? “You mistake me, my dear. I have a high respect for your nerves. They are my ol
What is something current on the News happening? Not anything about a fire
1. ______________ refers to all the ways of thinking and acting that a person acquires from society. Society, Population, or culture.2. What do we mean when we
Write the ratio as a fraction in lowest terms 1 1/2 to 3 1/3
This map shows North Korea and South Korea today. How does this map reflect the impact of the Korean War?
Effective teamwork and hyperactivity a good indications of positive
A gas occupies 475 cm^3 at 313K. Find its volume at 367K. You must show all of your work to receive credit. Be sure to identify which of the Gas Laws you will b