anglishaaa
anglishaaa anglishaaa
  • 04-02-2022
  • Mathematics
contestada

kellis pays 66 and $0.75 for three shirts find the unit cost​

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-02-2022
  • Total cost=66+0.75=66.75$

Unit price:-

[tex]\\ \tt\hookrightarrow 66.75/3[/tex]

[tex]\\ \tt\hookrightarrow 22.25[/tex]

Answer Link
Аноним Аноним
  • 04-02-2022

Answer:

  • 1 shirt = $22.25

Step-by-step explanation:

We know that:

  • $66.75 = 3 shirts

To solve: Find the cost for 1 shirt.

Solution:

  • $66.75 = 3 shirts
  • => 1 shirt = $66.75/3
  • => 1 shirt = $22.25

Hence, the cost for 1 shirt is $22.25.

Answer Link

Otras preguntas

What happened when allied forces began to invade Italy
Writing an e-mail address is important while drafting the e-mail a) True b) False
Only need question 2
Read the directions: Put the chicken, carrots, celery, and onion in and cover with cold water. Heat and simmer, uncovered, until the chicken meat falls off of t
What us the equation of the line that passes through point (2,5) and (0, -2)
need help on this asap
1. batear-2. lanzar-3. recibir4. el jardín5. el balón6. encestar7. jugar8. volver​
factor the polynomial: -6x^3 - 12x^2 -18x
PLEASEEEEE HELPPP MEEE PLZZZZZZZZ!!!!!!!
how many hours of sleep should a human get each day? how long do a pug usually sleep? do a baby usually sleep? only answer one.