yesicajaimeramos96
yesicajaimeramos96 yesicajaimeramos96
  • 16-02-2022
  • Mathematics
contestada

If the ratio of pasta is 8 pounds to $9.00. How much would 16 pounds cost

Respuesta :

olatzjunquera olatzjunquera
  • 20-02-2022

Answer:

$18.

Step-by-step explanation:

$9:8= 1.125 $ per pound.

16 x 1.125 =18$

Answer Link

Otras preguntas

Explain what you think the phrase 'survival of the fittest' means.
I need help please someone help me!!!
Geometric mean of 16 and 30
why was pearl harbor attacked?​
What can be concluded about DDT based on these two passages? A) that peregrine falcons are not affected by the use of DDT B) that DDT is harmful to many creat
Look at the Hexagon below 1.Find the measure of each numbered angle 2.if the apotheosisem is 20[tex]\sqrt{x}[/tex]3 find the radius and side 3.FInd the area lea
Which angle is an adjacent interior angle? CO3 Save and Exit Submit
A line has a slope of 1/4 and passes through point (0.4, -1/2)What is the value of the y-intercept? 0.6 -0.4 0.275 0.525
Spinal cord injuries can be difficult to treat because damaged nerve cells do not regenerate. why is that ?
Rank the following types of businesses in order of risk to you, with the highest being number 1: partnership, limited partnership, limited liability company, so