Seudónimo Seudónimo
  • 16-02-2022
  • Mathematics
contestada

(help) Miller’s Farm had apples on sale for $1.78 a pound. Maria spent $15.21 on apples. How many pounds did she buy?

Respuesta :

owootorianjolaoluwa
owootorianjolaoluwa owootorianjolaoluwa
  • 16-02-2022

Answer:

8.5 pounds

Step-by-step explanation:

$ 1.78 - 1 pound

$ 15.21 - 15.21/1.78

= 8.5

Answer Link

Otras preguntas

Can a triangle be formed with angle measures of 51, 71, and 44?​
(3x – 2y = 5 (x + 2y = 3 How do I solve this?
4. How were the North American and Latin American revolutions similar? How did the revolutions differ? Provide three examples of similarities and three examples
A printing service charges a set up fee of 11.75 for each order and 20 cents more for each copy. The total cost, C (in dollars), for an order of x copies is giv
The table shows the military strength of various countries just before the start of World War I. Based on the table, which statement best explains how Great Bri
1/2x-2/3y=1/6 -2/5x+3/10y=7/18
Simplify the following
Bronsted lowry base that are not considered Arrhenius bases
Who smelt a rat and didn’t attend the convention
A market basket: ______________ a) is related to how firms make purchasing decisions. b) includes specific goods and services in fixed quantities that roughly