schoolgirlineedhelp schoolgirlineedhelp
  • 03-03-2022
  • Mathematics
contestada

A caterer needs to buy 22 pounds of pasta to cater a wedding. At a local store, 8 pounds of pasta cost $12. How much will the caterer pay for the pasta there? work shown please.

Respuesta :

6744299
6744299 6744299
  • 03-03-2022

Answer:

1. 8/$12=21/$x then cross multiply.

2. 1/$1.5, we're looking for cost so $1 is more reasonable

3. $31.5

Step-by-step explanation:

12x 21/ 8 = 31.5

Answer Link

Otras preguntas

The poet intentionally uses language to create an impression in "Ozymandias." Why does he uses the words "antique", "ye," and "shattered"?
Analyze the political, diplomatic, and military reasons for the United States victory in the Revolutionary War. Confine your answer to the period 1775-1783.
What is the climate like in the Himalayas, India?
It was the strength of the opposition forces, both liberal and conservative, rather than the ineptitude and stubbornness of President Wilson that led to the Sen
A noble woman educated her children. Why was a peasant woman less likely to teach her own children?
Which personal pronoun correctly completes the sentence? What is its use? Because so many leaves had fallen, their parents helped __________ rake the yard. A. t
Why is RNA chemically unstable?
What was one goal of the repeal of Prohibition?
What is the synonym for discussion
Why don't scientists use common names to identify organisms?