27vivmoo 27vivmoo
  • 03-05-2022
  • Mathematics
contestada

if a six pack of soda cost 2.46 how much is one can

Respuesta :

Truffalz
Truffalz Truffalz
  • 03-05-2022

Answer:

one can would be about $0.41

Step-by-step explanation:

Take $2.46 and divide it by 6 because that is the number of cans in the pack, the answer is $0.41 per can.

Answer Link

Otras preguntas

7. Simplify28120.51 +423) + (222 +7.51).
If the area of square 2 is 225 units?, andthe perimeter of square 1 is 100 units, what isthe area of square 3?
An object moving in a circle is represented by the motion map.An illustration of a circle with four black dots on the top labeled W, bottom labeled Y, left labe
4) A cannonball is shot out of a cannon at a 459angle with an approximatecannon from which the ball was fired sits on the edge of a cliff, and its he20 meters.
in 2 years steve wants to buy a bicycle that 800.00. if he opens a savings account that earns 3 % interest compounded monthly how much will he have to despoit a
PLEASE HELPPP ASAP For the trapezoid below, what is he correct term for RL
Jackson has a points card for a movie theater.He receives 55 rewards points just for signing upHe earned 12.5 points for each visit to the movie theaterHe needs
The skateboard ramp is 34 feet long. The base of the ramp is 30 feet. What is the height of the ramp? Draw a picture of the problem and solve. Round to the near
The rectangular floor of a classroom is 36 feet in length and 32 feet in width.
Solve the equation for x, and enter your answer below.3x-3 + 5x = 37