Ashley0611 Ashley0611
  • 02-02-2017
  • Mathematics
contestada

A store sells packages of pencils.which package offers the best unit price

Respuesta :

staramarina
staramarina staramarina
  • 02-02-2017
The details of the packages are not posted, however I can tell you how to find the answer.

First determine how many pencils are in each pack.
Then divide the price of the pack by the number of pencils to find out which pack has the least cost per pencil. To put this in equation form:
[tex] \frac{Cost}{Pencils} [/tex]

Whichever pack has the least cost per pencil is the one that is the best priced. 

Answer Link

Otras preguntas

By 1500, what was the dominant religion in West Africa?
How do I find the Greatest Common Factor of 14m², 27a³, and 45a²?
True or false? Four eighths is equal to five twelves?
How do you round 3,962 to the nearest hundred
What is 386.05679 rounded to the nearest hundredths ?
It is recommended that an adult drink 64 fluid ounces of water every day. Josey has already consumed 700 milliliters of water.How many more liters should he dri
what is the estimate of 19% of $53
Which queen was a great patron of William Shakespeare’s works?
Which was a major cause of environmental pollution in American cities during the late 1800s? A.dust storms blowing in from the great plains B.wastewater dischar
which substance cannot be broken down by a chemical change? 1) ammonia 2) ethanol 3) propanol 4) zirconium