katiecrazygirl123
katiecrazygirl123 katiecrazygirl123
  • 01-06-2022
  • Mathematics
contestada

Mr. Albertson bought 6 sandwiches for his family for $27. How much did he pay per sandwich?

Respuesta :

gamonse0 gamonse0
  • 01-06-2022
27 divided by 6 is 4.5
So your answer is $4.50 per sandwich
Answer Link
DarinaRM
DarinaRM DarinaRM
  • 27-06-2022
you have to do 27×6 , because you have six sandwiches and they are each $27. 27×6 is 162 , so mr. Albertson paid $162 for 6 sandwiches.
Answer Link

Otras preguntas

The wavelength of a wave is the distance between a. two consecutive crests.B. the crest and the following trough.C. the rarefaction and the following compressi
write a 3-digit number using digit 2,9,4. Draw a quick Picture to show the value of your number
What is the answer to this square is to plane as cube is to what
why did the british impose new taxes on the colonies after the French and indian war
Which parts of this excerpt from Christopher Marlowe’s The Tragical History of Doctor Faustus bring out the theme of forbidden knowledge?
8 players share 7 oranges... What fraction does each player get?
Which is bigger 5/8 or 0.58?
Which is bigger 5/8 or 0.58?
Cancer affecting bone marrow or blood is called __________. a. carcinoma b. leukemia c. lymphoma d. sarcoma
In which decade did Martin Luther King, Jr., deliver his "I Have A Dream" speech? A. 1930s B. 1940s C. 1950s D. 1960s