JillianaG145725 JillianaG145725
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

At store A, oranges are $3.99 for 5 apples. At store B oranges are $20 for 7 apples which is the better deal?

Respuesta :

AmenJ395715 AmenJ395715
  • 03-11-2022

Answer:

Store A

Explanation:

To know which is the best deal, we need to find the price per apple for each store, so we need to divide the price by the number of apples.

For store A:

[tex]\frac{\text{ \$3.99}}{5\text{ Apples}}=0.798\text{ per apple}[/tex]

For Store B:

[tex]\frac{\text{ \$20}}{7\text{ Apples}}=2.85\text{ per apple}[/tex]

So, the best deal is Store A because the price per apple is less than the price of Store B.

Answer Link

Otras preguntas

Which religious system can now be found in Asian nations, as a direct result of European colonization?
with which settlers did Native Americans mainly fight in the Powhatan wars
What factor of the number 144 is neither prime nor composite?
•What seven characteristics are unique only to marine mammals—not all mammals? •What two Suborders do we classify Order Carnivora into?
Sam buys 10 oranges & 11 apples for $10.05. The total cost of 1orange &1apple is$0.94. How much does an apple cost
in what shape are the lateral faces of a pyramid
how can we tell when forces are acting on an object (science)
People will typically report that they are dreaming if they are awakened: a. before they reach the REM sleep stage. b. during the REM sleep stage. c. after they
What is the solution of the following inequality? 3x^2−8x>11
Three times the square of a number if five less than sixteen times the number. What is the number?