EnamH395298 EnamH395298
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

If you bought 12 gallons of gas for $26.00, how much did you pay per gallon?

Respuesta :

DeannahE145479 DeannahE145479
  • 03-11-2022

To get pay per gallon, we divide the total payment by the total amount of gallons.

So,

Total Cost = 26

Total Gallons = 24

Pay Per Gallon = 26/24 = $1.08 per gallon

Answer Link

Otras preguntas

What is a records inventory? discuss why is inventory is conducted and what is included in the inventory?
A _____ is a type of variable that is not accounted for in a research experiment. a. independent variable b. dependent variable c. confounding variable
What circumstances are usually presented by the prosecution to bear on the issue of whether a killing was premeditated or with malice aforethought?
How was the cold war different from other wars? (4 reasons)
describe dwarf planets and their orbits in the solar system
What Mexican revolutionary was revered for his charitable contributions? Supo Nogales Pancho Villa Juan Guadalupe Nostradamus
In the development of a terrestrial planet, the stage of ____ when dense material settled to the core and less dense to the outer parts. differentiation crateri
Rounding 9 1\3 to the nearest whole number
At a florist's shop two assistants made 13 flower arrangements in a certain amount of time. Assuming all assistants will work for the same amount of time and e
List three ways that louisiana's experience during Reconstruction was unique