itsEvan itsEvan
  • 01-03-2017
  • Mathematics
contestada

If 12 gallons cost 31.08 how many gallons does 38.85 dollars cost?

If 12 gallons cost 3108 how many gallons does 3885 dollars cost class=

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-03-2017
12 gallons = $31.08
which means each gallon costs $2.59
So $38.85/$2.59 = 15.003

Round down and $38.85 buys 15 gallons.
Answer Link

Otras preguntas

Assume that two strands of dna have been separated and that the base sequence on one strand is atgc. state the sequence of bases on the second strand.
[tex] - 3(4x - 2) - 2x[/tex]
You put $400 in a savings account. The account earns 2% simple interest per year. a. What is the interest earned after 6 years? b. What is the balance after 6
What is the first step to solving the division problem below? 8 divided by 6288
By 2009, American car manufacturers were required to meet minimum fuel efficiency standards that increased the average miles per gallon to 27.5. By 2016, that s
Which capital letter to appears have an angle greater than a right angle?A):T, B):K, C):L ,D):V
Which age group has changed most in the past twenty years? Why do you think that is?
The school store is selling student planners. It costs $2 each week to advertise the planners. The store buys each planner for $2.00 and sells them for $4.50 ea
How does a fuse protect a toaster? A. When the current is too high, a resettable switch opens the circuit. B. When the resistance is too high, a resettabl
When people donate money to a​ charity, they behave a. in an unpredictable manner because the act involves no incentive. b. in a way that only makes themselves