Seudónimo Seudónimo
  • 02-03-2017
  • Mathematics
contestada

If 5 lb of peanuts costs $8.00 how much would 3 lb cost?

Respuesta :

EdgyEd EdgyEd
  • 02-03-2017
You would need to find the value of one pound and multiply it times 3. in this case the value is 1.6 dollars. So 1.6 times 3 is equal to 4.8
Answer Link
A01
A01 A01
  • 02-03-2017
probably it will cost $6.00
Answer Link

Otras preguntas

What two major processes are involved in the oxygen cycle?
What three islands are located off the East African coast
What is a direct combination reaction?
What is Sir Francis Drake hardships
When was World War I?
When was World War I?
How does transpiration play a  role in the water cycle ?
What is a direct combination reaction?
A child is standing across the street from his apartment . His mother is on their balcony . The angle of elevation between the child's eyes and his mothers eyes
in an expression(8/9) squared (-81)+3/5dividedby-9/10