Atopa1 Atopa1
  • 03-05-2017
  • Mathematics
contestada

The cost of 1 litre of milk is 2 2/5 find the cost of 5 litres

Respuesta :

mathkitty
mathkitty mathkitty
  • 03-05-2017
2.40 times 5 is 12. The cost is twelve dollars.
Answer Link
irspow
irspow irspow
  • 03-05-2017
5L($2 2/5/L)  convert mixed number to improper fraction a b/c=(ac+b)/c

5L($12/5L)=$12.00
Answer Link

Otras preguntas

Can you help me make this poem rhyme? There was a lamb and the lamb hunted for lion, only big brave lions... The lion was big and most certainly brave and lion
round 5/9, 12/13, and 2/13 to each fraction to 0, 1/2, or 1
It has become increasingly popular to label products as “green” or “Earth-friendly.” Why might such terms be misleading?
Which of the following is not a factor that contributed to African involvement in the slave trade?
When a trend line is drawn on a scatterplot, there are 4 points above the trend line. About how many points should be below the trend line? 0 2 4 8 help quick
Please identify each of the following: 1.Types of particle subject to the strong force 2.Up/down, top/bottom, charm/strange
William Byrd II wrote an informal, yet informative, account of a trip to Virginia and the Carolinas. A. True B. False
The musicality created by the rhyme scheme, the repetition, and words such as “tintinnabulation” are all examples of _____. A)alliteration B)onomatopoeia C)exte
u(x)=−5x+5 w(x)=5x-3 Find the value of u(w(5))
Find the value of x that makes the statement true 3/5x-5+X-4=-1