herzogjill herzogjill
  • 01-12-2017
  • Mathematics
contestada

The price of apples at a farm is $1.76 per pound. Write an equation to determine c, the total price of n pounds of apples?

Respuesta :

shakiravlasqz shakiravlasqz
  • 01-12-2017
The equation would be $1.76n=c
Answer Link

Otras preguntas

Mr. Charles needs to have at least 11 students sign up for homework help in order to use the computer lab. The inequality h ≥ 11 represents the number of studen
i need help ASAP FREE BRAINLIST
We collected water from a famous spring on our hike. Select the correct meaning of the word spring as it is used in the sentence. A)A coiled object that separa
Can someone help me with this please?
Simplest form for 49/200?
The founders of a new women’s health advocacy coalition want to be sure to take an intersectional approach to their organization. What is one goal they should w
if the diameter of a circle is 65 what is the area
How is the tone of K.C. Cole's essay Murmurs best described? enthusiastic irrational drastic contemptuous
Hi hi please help meeeeeeeeeee
How is the chemical bonding within a molecule of carbon dioxide (CO2) different from the chemical bonding within a crystal of iron (Fe)? A. In an iron crystal,