idontknowanyidea
idontknowanyidea idontknowanyidea
  • 04-03-2018
  • Mathematics
contestada

San paid $8.28 for 18 stamps at this rate how much is a cost Sam to buy 12 stands

Respuesta :

MarkV
MarkV MarkV
  • 04-03-2018
If we pay $8.28 for 18 stamps we can find the price of one stamp by dividing by 18.

So, the price of one stamp will be
$8.28 / 18 = $ 0.46

To find the price of 12 stamps we have to multiply by 12 and finally find
$0.46 * 12 = $5.52

Hence, the cost of 12 stamps is $5.52
Answer Link

Otras preguntas

How to solve this math problem?
Josh Paid $65 for a jacket that was on sale for 1/3 the original price. Josh also used a $5 store credit to pay for the jacket. Which equation represents P, the
What are the defining characteristics of the progressive era?
Why might a local news broadcast be less reliable than a newspaper article written the next day about the same event? A. Its tone would be subjective. B. Its
How do you simplify the following expression with the answer not containing negative exponents?
Why was it important, in each experiment, for redi and pasteur to have a vial that was completely closed off to the environment? *?
BEST ANSWER GET BRAINLEIST!!!!!!!!!!!!!!! PLEASE HELP ASAP!!!!!!!!!!!!!! Brainstorm ideas for an amendment to the Constitution. Ask trusted adults and friends
which product is less than 5/8? 7/10 x 5/8, 9/7 x 5/8, or 3/2 x 5/8
Which measurement is equivalent to 2.34 meters? A- 0.0234 cm B- 23.4 cm C- 234 cm D- 2340 cm
If you crossed two heterozygous yellow-seed pea plants (genotypes aa), the relative frequency of: