jackandryansis90421 jackandryansis90421
  • 04-05-2018
  • Mathematics
contestada

Using the rate of $8 for every 2 pounds of rice, how much would a 1/2 pound of rice cost

Respuesta :

Skøll1922
Skøll1922 Skøll1922
  • 04-05-2018
2/½=4
8/4=2
It would be 2$
Answer Link
Аноним Аноним
  • 04-05-2018
2 pound = $8

1 pound = $8 ÷ 2 = $4

1/2 pound = $4 ÷ 2 = $2

Answer: $2
Answer Link

Otras preguntas

What would the number 2,042,822 be if it were rounded to the nearest 1,000?
This core value of the enlightenment thinkers said that the truth could be discovered through thinking and applying the scientific method
In the figure, point B is the midpoint of AC . Use the figure to answer the questions. (a) Jeremy says that ABD= CBD by the SAS congruence postulate. Do you ag
theresa is finding (5x+3) - (2x+1). find her mistake and correct it.
which of the following best describes the she-wolf as portrayed in "the divine comedy"? Enraged selfish unpeasent wicked
What is the triangle for these measurements? 90, 35, 55 700, 550, 550 350, 400, 1000 460, 460, 440 1200, 300, 300,
This medical kit was used during the civil war. what difficulties would caregivers and patients have faced during this time?
Which of these groups was responsible for initiating the domestic anti-communist crusade in the late 1940s?
sti are something you ahould prevent of and take precautions agianst, The only effective way to prevent STI is through
Look at the mexican cession and think about where the united states began back in 1776